Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, średni wiek aut na polskich drogach to ok. 14 lat. Pojawia się pytanie, czy opłacalnym jest kupno polisy AC dla tak starego auta? Podpowiadamy!
AC
To dobrowolne ubezpieczenie. Najczęściej decydują się na nie właściciele nowych pojazdów. Jak sytuacja wygląda w przypadku starszych samochodów? Czy AC o wysokości 2000 zł to opłacalne rozwiązanie w przypadku starego pojazdu, który siłą rzeczy ma niską wartość? Wydanie sporej sumy pieniężnej w przypadku auta w kiepskim stanie technicznym to nieekonomiczne rozwiązanie. Co więc zrobić? Bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup używanego samochodu w znacznie lepszej kondycji.
Pojawia się jednak pytanie, czy polisa AC dla starego pojazdu w ogóle będzie opłacalna? Jest tak w sytuacji, gdy pojazd jest sprawny, a my chcemy mieć zabezpieczenie przed kradzieżą, żywiołami czy szkodą. Kolejny przypadek, gdy ubezpieczenie AC dla starego auta jest opłacalne to posiadanie auta zabytkowego bądź kolekcjonerskiego.
O czym pamiętać?
- Zakres szkód. W przypadku starych pojazdów warto zwrócić uwagę na szkodę całkowitą, która powinna się znaleźć w zakresie polisy. Części do starych pojazdów są tanie, natomiast kradzież lub zniszczenie takiego auta może przynieść większe straty. W takich sytuacjach niezbędne jest AC.
- Sposób likwidacji szkód – w przypadku starszych aut najczęstszą metodą jest metoda kosztorysowa. Ubezpieczyciel sam wycenia wartość szkody, przesyłając na konto wyznaczoną sumę pieniężną.
Obniżenie kosztów AC
Wybór polisy z własnym wkładem to opłacalny sposób na obniżenie kosztów AC. Drugi opłacalny sposób to połączenie polis. Korzystnym będzie połączenie OC z pakietem AC. Ostatnim sposób, aby zmniejszyć koszty ubezpieczenia to wybór minicasco – ubezpieczenia AC, które pokryje tylko i wyłącznie szkody związane z żywiołem czy kradzieżą.
Pozostałe wpisy:
Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu